Cezar Douglas Silva: PlusLiga to trudne rozgrywki, ale Norwid będzie gotowy na każdy mecz!

– Drużyna 22 lipca, odbędzie pierwsze wspólne zajęcia, na których przedstawimy zawodnikom program na najbliższy czas i odbędziemy pierwszą sesję treningową – powiedział trener Norwida Cezar Douglas Silva, który już za niespełna trzy tygodnie przyjedzie do Polski. Dla brazylijskiego szkoleniowca będzie to debiutancki sezon w PlusLidze i spełnienie zawodowego marzenia o pracy w Polsce.

Trenerze, naszą rozmowę chciałbym rozpocząć od tego, jak to się stało, że trener Cezar Douglas Silva trafił do Norwida?
Cezar Douglas Silva: To dobre pytanie. Złożyło się na to kilka składowych. Wierzę, że w życiu wszystko dzieje się po coś i wszystko zależy od naszych wyborów. W moim przypadku było tak samo. Ważne osoby związane z siatkówką dostrzegły moją pracę i wyniki, to one rekomendowały moją kandydaturę do Norwida, a potem Łukasz Żygadło i zarząd uznał mnie za właściwy wybór dla tego dużego wyzwania, jakim jest praca w klubie z Częstochowy. Kolejnym ważnym aspektem był mój wybór z 2017 roku. Postanowiłem wyjechać do Włoch, po świetnej pracy w Brazylii. Lepiej się przygotowałem i rozwinąłem swoją karierę o nowe doświadczenia i to zaowocowało.

Kiedy trener pojawi się w Polsce i czy wcześniej miał trener okazję bywać już nad Wisłą?
Cezar Douglas Silva: Będę w Polsce od trzeciego tygodnia lipca. Wcześniej byłem raz, w październiku 2023 roku jako trener drużyny Catania (Włochy). Graliśmy turniej w Lublinie. Tam po raz pierwszy poczułem wspaniałą atmosferę polskiej siatkówki. To był dobry moment dla mojej kariery. Wygraliśmy turniej Bogdanka Volley Cup, gdzie w pokonanym polu pozostawiliśmy gospodarza – LUK Lublin oraz zespoły Jastrzębskiego Węgla i Asseco Resovię Rzeszów.

   

Co trener wie o naszym kraju?
Cezar Douglas Silva: Polska to pozytywny kraj, jeden z największych narodów w Europie, piękne krajobrazy i bogata kultura i sztuka oraz przepyszna kuchnia. Nie mogę doczekać się, aż poznam ten kraj w całości. Dodatkowo w Polsce siatkówka to bardzo popularny sport, który ma wielu wspaniałych fanów, więc praca tu będzie ekscytującym przeżyciem.

Z czym trener kojarzy Częstochowę?
Cezar Douglas Silva: Czytałam, że Częstochowa jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego w Polsce i na świecie, uważana jest za duchową stolicę Polski. Ma również piękną i bogatą tradycję siatkarską, dlatego wierzę, że wspólnie będziemy mogli tworzyć podczas meczów wspaniałą atmosferę w naszej hali. Liczę na zbudowanie mocnej więzi między naszą drużyną, miastem i kibicami.

Przejdźmy do kluczowych kwestii. Start Plusligi już 14 września. Czy trener może zdradzić, jak będzie wyglądał okres przygotowawczy drużyny Norwida? Kiedy zespół spotka się na pierwszym treningu?
Cezar Douglas Silva: Pierwsze wspólne spotkanie odbędzie się 22 lipca, na którym przedstawimy zawodnikom program na najbliższy czas i odbędziemy pierwszą sesję treningową. Planując okres przygotowawczy, po pierwsze musimy poznać się i jak najszybciej stworzyć relacje międzyludzkie. Przygotujemy program o odpowiedniej intensywności i jakości, codziennie go przeglądając, aby doskonalić system szkolenia i osiągnąć zaplanowane wcześniej cele. Na początku skupimy się na umiejętnościach indywidualnych graczy oraz organizacji mechanizmów gry dostosowanych do rozgrywek. W każdym tygodniu będziemy starać się udoskonalać nasz poziom gry. Ważne jest, aby być przygotowanym na trudności, jakie napotkamy w meczach i zbudować zespół gotowy do walki i w zgodzie z oczekiwaniami kibica i klubu.

Integralną częścią przygotowań, zwłaszcza w drugiej fazie, są mecze sparingowe. Czy wiemy z kim i kiedy będziemy rozgrywać takie pojedynki?
Cezar Douglas Silva: Mamy już kilku zaplanowanych pojedynków, ale wciąż szukamy kolejnych, by maksymalnie dobrze przygotować się do startu rozgrywek. Nie zamykamy się tylko na polskie kluby, być może uda nam się zagrać test mecz z zespołem z zagranicy.

Tydzień przed ligą rozegramy turniej w Częstochowie. Będzie to ostatni sprawdzian formy zespołu przed ligą. Co trener myśli o takich turniejach? Czy kibice mogą spodziewać się walki na 100%, czy też testu różnych rozwiązań taktycznych?
Cezar Douglas Silva: Fani zobaczą jedno i drugie: testowanie niektórych ustawień taktycznych, ale i grę na 100%. Po turnieju przeanalizujemy wszystkie aspekty i fazy naszej gry, pracując dalej nad jej ulepszeniem. Taki turniej to fantastyczna szansa na zbudowanie odpowiedniej atmosfery w drużynie.

Znamy już praktycznie cały skład na sezon 2024/25. Jakie cele trener postawi przed drużyną w sezonie 2024/25?
Cezar Douglas Silva: Przede wszystkim przed każdym przedstawię indywidualne cele i pokażę naszym graczom, jak dopasować je do naszych głównych celów związanych z całym zespołem. Budowanie atmosfery i wzajemnego zaufania w naszym teamie. Kim jesteśmy, dokąd możemy i chcemy dotrzeć jako zespół. Chcemy zespołu, który potrafi dostosować się do sytuacji, zespołu z mentalnością zwycięzcy, ale także mentalnością współpracy ze sobą.

Czy trener zapoznał się już ze specyfiką naszej ligi?
Cezar Douglas Silva: Jestem na bieżąco z PlusLigą. Oglądam mecze z poprzedniego sezonu, analizuję liczby, które przekazał mi nasz statystyk oraz mój asystent Leszek Hudziak, aby zrozumieć główną charakterystykę i wymagania rozgrywek. To bardzo wymagająca liga, charakteryzująca się dużą jakością techniczną. W oparciu o te informacje i charakterystykę naszych graczy zbudujemy plan gry i zastosujemy nasze pomysły, które optymalnie przygotują zespół na długi sezon. PlusLiga to trudne rozgrywki dlatego będziemy ciężko pracować, zachowując wysoką jakość co sprawi, że będziemy gotowi na każdy mecz.

Trener miał okazję porozmawiać ze swoim sztabem. Leszek Hudziak z roli pierwszego trenera został teraz Twoim asystentem. Jak trener widzi tę współpracę?
Cezar Douglas Silva: Moją główną ideą jest połączenie wiedzy wszystkich osób zajmujących się obszarem technicznym, ponadto ważny jest udział i współpraca Leszka, który miał doświadczenie z poprzedniego sezonu i ma coś do wniesienia. Jasno zdefiniujemy i podzielimy zadania pomiędzy naszą kadrą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Marek Osuchowski

GŁÓWNI SPONSORZY I PARTNERZY

ZOBACZ WIĘCEJ W NASZYCH SOCIAL MEDIACH

Travel

©2024. KLUB SPORTOWY NORWID CZĘSTOCHOWA. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.