HISTORIA

Pierwszą klasę sportową tworzyli m.in: Paweł Woicki, Marcin Kryś, Roman Gulczyński, Marcin Malicki, Adrian Patucha, Paweł Mazowski. Pod opieką trenera Janusza Sikorskiego młodzi zawodnicy w finale Mistrzostw kraju zdobyli swój pierwszy srebrny medal.

W sezonie 1999/2000 częstochowianie zajęli w finale Mistrzostw Polski Kadetów pierwsze miejsce i zdobyli złoty medal. AZS Norwid, bo taką nazwę nosił klub, jako jedyny zespół w historii Młodzieżowych Mistrzostw, nie stracił w finale ani jednego seta. Juniorzy także zaczęli od sukcesów. Podopieczni trenera Adama Kowalskiego triumfowali na Śląsku, a wkrótce stali się także trzecią drużyną Polski. We wrześniu 2000 roku, AZS Norwid uzyskał awans do II ligi mężczyzn.

W sezonie 2000/2001 juniorzy wygrali zawody wojewódzkie, a następnie wywalczyli pierwsze miejsce Mistrzostw Polski Juniorów.

Przełomowy okazał się 2002 rok, gdy powstało Stowarzyszenie Sportowe Seniorzy – Juniorom „Siatkówka 2002”. Cel Stowarzyszenia to popularyzacja siatkówki wśród dzieci i młodzieży oraz przygotowanie młodych zawodników do profesjonalnego uprawiania tego sportu. Prezesem Stowarzyszenia jest Krzysztof Wachowiak. Od tego samego roku, sponsorem strategicznym klubu została firma Delic-Pol.

W sezonie 2001/2002, zarówno kadeci, jak i juniorzy sięgnęli po Mistrzostwo Polski swoich kategorii wiekowych.

W sezonie 2003/2004 kadeci po raz trzeci wywalczyli mistrzowski tytuł w Polsce. W tym też sezonie, para Grzegorz Fijałek i Grzegorz Pająk niespodziewanie została Mistrzami Polski Kadetów w piłce siatkowej Plażowej. Wysłani na Mistrzostwa Europy do lat 18, zajęli trzecie miejsce. Otworzyła się dla nich szansa wyjazdu na Mistrzostwa Świata, w zawodach tych uplasowali się na dziewiątym miejscu.

W następnym sezonie juniorzy w finale Mistrzostw Polski wywalczyli brązowy medal. Kadeci dotarli do finału, zajmując w nim drugie miejsce. Wtedy też Bartosz Janeczek i Jakub Jarosz zdobyli wraz z reprezentacją Polski złote medale w Mistrzostwach Europy Kadetów. Grzegorz Fijałek natomiast, wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy do lat 20 i brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 19 w piłce siatkowej Plażowej. W 2005 roku w gimnazjum nr 2 w Częstochowie utworzono sekcję młodzików.

W latach 2005/2006 kadeci pod wodzą Piotra Stachury ponownie zdobyli mistrzostwo Polski. Juniorzy byli najlepsi w województwie, a w finale Mistrzostw Polski uplasowali się na czwartej pozycji. W marcu 2006 roku zespoły Delic-Polu po raz pierwszy wystartowały w śląskiej lidze minisiatkówki. Wszystkie drużyny w kategoriach klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej zdobyły medale Mistrzostw Województwa Śląskiego.

W sezonie 2006/2007 kadeci zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski. W 2006 roku trenerem drugoligowców został Stanisław Gościniak, a trenerem grupy młodzików Rafał Bogus.

W sezonach 2007/8 i 2008/9 juniorzy dwukrotnie sięgnęli po wicemistrzostwo kraju – po raz pierwszy w Częstochowie, rok później obronili srebro na turnieju w Radomiu. W roku 2010 kadeci i młodzicy również zdobyli srebrne medale.

We wrześniu 2010 młodzi siatkarze Delic-Polu Norwid Częstochowa uczestniczyli w I klubowych Mistrzostwach Europy U18, które rozgrywane były we włoskiej Apulii w miastach Alberobello, Sammichele di Bari i Castellana Grotte. Częstochowianie sięgnęli po złoto, w pokonanym polu zostawiając między innymi takie kluby jak Arkas Izmir, Trentino Volley, Lube Banca Macherata czy ATC Trencin Cop.

W sezonie 2010/2011 juniorzy zdobyli 4 miejsce Mistrzostw Polski, natomiast kadeci sięgnęli po Wicemistrzostwo Polski. Rok później Juniorzy sięgają po Mistrzostwo Polski. W roku 2013 bronią tytułu Mistrza Polski.

Od sezonu 2016/2017 klub nieprzerwanie występuje w 1. Lidze. W pierwszym sezonie gry na zapleczu PlusLigi, zespół prowadzony przez duet trenerski Panas / Gościniak zajął 10. lokatę. W kolejnym sezonie było już lepiej i częstochowianie ostatecznie uplasowali się na 7. miejscu. Sezon 2018/2019 przyniósł jeszcze lepsze miejsce „błękitno-granatowi” sezon zakończyli na miejscu szóstym! W sezonie 2019/2020 nowym szkoleniowcem pierwszej drużyny został Tomasz Wasilkowski, który z powodu niezadowalających wyników sportowych został w trakcie sezonu zastąpiony przez Piotra Lebiodę.

ABSOLWENCI NORWIDA:

Bartosz Szcześniewski
Paweł Woicki
Adrian Patucha
Michał Żuk
Paweł Mazowski
Allasane Guindo
Łukasz Szczepanik
Grzegorz Pająk
Maciej Kusaj
Janusz Ignaciuk
Mateusz Kucharski
Wojciech Dziurkowski
Kamil Kwasowski
Grzegorz Fijałek
Rafał Sokołowski
Marcin Malicki
Krzysztof Ferek
Adrian Szlubowski
Wojciech Bogusz
Krystian Pachliński
Jakub Blachura
Mateusz Auguścik
Adrian Kraś
Jakub Szcześniewski
Łukasz Ciupa
Jakub Bik
Kamil Maruszczyk
Krzysztof „Richard” Kołodziej
Jakub Nowosielski
Dawid Siwczyk

BYLI ZAWODNICY NORWIDA:

Jakub Jarosz
Bartosz Janeczek
Bartosz Sufa
Łukasz Wroński
Przemysław Kasparek
Szymon Piórkowski
Piotr Hain
Michał Kaczyński
Nikodem Wolański
Bartosz Bednorz
Mateusz Bieniek

SZTAB SZKOLENIOWY:

Radosław Panas
Rafał Bogus
Piotr Lebioda
Leszek Hudziak
Bartosz Sufa