W Turnieju o Puchar zielona-energia.com obok drużyny gospodarzy – Exact Systems Norwid Częstochowa, udział wezmą zespoły GKSu Katowice, Stali Nysa oraz MKSu Będzin. Wszystkie trzy występują w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – Pluslidze. Poniżej prezentujemy jednego z uczestników tego wyjątkowego wydarzenia, które sprawia, że Plusliga po latach przerwy zawita do Częstochowy! Na zakończenie MKS Będzin!

Początki klubowej siatkówki w Będzinie datuje się na 1945 rok, kiedy to z inicjatywy dyrekcji i pracowników nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego Grodziec powstał Robotniczy Klub Sportowy Grodziec. Przez wiele lat KWK Grodziec, której pracownikami byli siatkarze, działacze i trenerzy, wspierała finansowo rozwój siatkówki w Będzinie.

Piętnaście lat później doszło do likwidacji KWK Grodziec, a wraz z nią zakończyła się pewna era siatkówki w Będzinie. W ostatnich tygodniach funkcjonowania kopalni będzińscy młodzicy pod wodzą trenera Franciszka Mroza wywalczyli mistrzostwo Polski. Siatkarskie tradycje RKS-u Grodziec przejął Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Będzinie, w którym Franciszek Mróz odnosił kolejne sukcesy z lokalną młodzieżą. W 2001 roku MOS zdobył III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Nysie oraz Mistrzostwo Polski Juniorów w Piłce Siatkowej Plażowej we Wrześni. Dwa lata później będzinianie zajęli II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Busku-Zdroju, a w 2005 roku sięgnęli po Mistrzostwo Polski Juniorów w Bełchatowie i Mistrzostwo Polski Juniorów w Piłce Siatkowej Plażowej we Wrześni.

W 2012 roku doszło do zmiany nazwy klubu z MKS MOS Interpromex Będzin na MKS Banimex Będzin, pod którą klub z naszego miasta wywalczył czwarte miejsce w I lidze w sezonie 2013/2014, następnie  zgłosił akces do PLPS o chęć gry w PlusLidze. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i od sezonu 2014/2015 będziński MKS występuje na siatkarskich salonach, rozgrywając swoje mecze w hali przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu. Sezon 2016/2017 był najlepszym w historii występów MKS-u Będzin na szczeblu PlusLigi. W szesnastozespołowej stawce nasz zespół zajął jedenaste miejsce. W kolejnych dwóch sezonach plasował się na trzynastej pozycji. Ostatni sezon będzinianie znów zakończyli na jedenastej lokacie.