W Turnieju o Puchar zielona-energia.com obok drużyny gospodarzy – Exact Systems Norwid Częstochowa, udział wezmą zespoły GKSu Katowice, Stali Nysa oraz MKSu Będzin. Wszystkie trzy występują w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – Pluslidze. Poniżej prezentujemy jednego z uczestników tego wyjątkowego wydarzenia, które sprawia, że Plusliga po latach przerwy zawita do Częstochowy! Na początek GieKSa!

GKS Katowice za sprawą połączenia się z drużyną TKKF Czarni, która w 2015 roku awansowała do I ligi na nowo ożywił sekcję siatkarską. Przed rozpoczęciem rozgrywek 2015/16 na zapleczu PlusLigi, Czarni podpisali umowę z GKS-em Katowice na mocy, której występowali pod nazwą i z herbem GieKSy. Drużyna prowadzona przez trenera Grzegorza Słabego wygrała rozgrywki I ligi, a następnie spełniła wszelkie formalne wymogi, by wystartować w PlusLidze. W lipcu 2016 GKS GieKSa Katowice S.A. na mocy porozumienia z TKKF Czarni oficjalnie przejęła drużynę siatkarzy i od sezonu 2016/17 występuje w ekstraklasie. W debiutanckim sezonie zespół poprowadził trener Piotr Gruszka.

GKS zanotował bardzo udany powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej, bowiem zajął 10. miejsce w 16-zespołowej PlusLidze. Rozgrywki Pucharu Polski 2016/17 GKS zakończył na etapie 1/8 finału, przegrywając w Bełchatowie z PGE Skrą 1:3. Z kolei w sezonie 2017/18 GieKSa wygrała 12 z 30 spotkań rundy zasadniczej i niewiele brakowało, by w fazie play-off walczyła o wyższe miejsca. Ostatecznie po wygraniu rywalizacji ze Stocznią Szczecin, GKS zakończył sezon na 11. pozycji. 

Sezon 2018/2019 przyniósł siatkarskiej GieKSie ósmą lokatę w końcowej klasyfikacji rozgrywek i walkę do samego końca sezonu i historyczny awans do fazy play-off. Dla Piotra Gruszki i większość graczy tamtej drużyny był to ostatni sezon w barwach katowickiego klubu. Rok 2019 przyniósł gruntowną przebudowę drużyny i zmianę trenera, którym został Dariusz Daszkiewicz. Sezon PlusLigi 2019/2020 zakończył się 25 marca 2020 r. za sprawą decyzji zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, podjętej ze względu na zagrożenie epidemią koronavirusa COVID-19 w Polsce. Tym samym GKS Katowice zakończył ten sezon na 6. pozycji, najwyższej w swoich dotychczasowych występach w PlusLidze.