W sobotę zostało rozegranych sześć meczów 22. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Kolejne zwycięstwa na swoim koncie zapisał BBTS Bielsko-Biała, BKS Visła Bydgoszcz, KPS Siedlce, Mickiewicz Kluczbork, LUK Politechnika Lublin oraz AZS AGH Kraków. W żadnym spotkaniu nie brakowało zaciętej walki, nawet w tych, w których rozegrano tylko trzy partie. Na 27 lutego zostało przełożono ostatnie starcie tej serii, czyli pojedynek Polskiego Cukru Avii Świdnik z ZAKSĄ Strzelce Opolskie. W tej kolejce pauzowała Lechia Tomaszów Mazowiecki.

MCKiS Jaworzno bez przełamania. Trzy punkty BBTS-u
Pierwsze spotkanie 22. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn zostało rozegrane w Jaworznie, gdzie miejscowy MCKiS podjął BBTS Bielsko-Biała. Jaworznianie do tej pory wygrali tylko jedno ligowe starcie i zajmują ostatnie miejsce w klasyfikacji. Każda kolejna porażka oddala ich od szans na utrzymanie w 1. Lidze. Na swoim koncie mają zaledwie pięć punktów. Bielszczanie natomiast mają powody do zadowolenia, bowiem po dwóch ostatnich porażkach z rzędu udało się im przełamać. W dodatku wygrali za trzy punkty. Najbardziej zacięta rywalizacja była w trzecim secie. W dwóch pierwszych partiach goście od początku do konca dyktowali warunki gry. Podopieczni Harry’ego Brokkinga utrzymują pozycję wicelidera tabeli.

Komplet punktów BKS Visły
W sobotnie popołudnie w Bydgoszczy drużyna BKS Visła oraz Olimpia Sulęcin rozegrały dość wyrównane spotkanie. Dwie pierwsze partie rozstrzgnęły się podczas zaciętej walki na przewagi. W decydujących fragmentach tych części pojedynku, więcej zimnej krwi zachowali bydgoszczanie. Sulęcinian należało pochwalić, za waleczność. Mimo, że tracili do rywali kilka oczek, to cierpliwie odrabiali straty. Naprawdę niewiele zabrakło, aby przechylili szalę na swoją stronę. Gdyby nie proste błędy, kto wie, jaki byłby ostateczny wynik tej potyczki. Podopieczni Marcina Ogonowskiego, dzięki kolejnej wygranej utrzymali 3. pozycję w tabeli. Olimpia pozostała na 12. miejscu.

– Wygrana była bardzo blisko, zwłaszcza w dwóch pierwszych setach. Cały zespół grał naprawdę bardzo dobrze. Sporo zawodników dostało szansę na grę. Taktyka, którą sobie określiliśmy na ten mecz również dobrze funkcjonowała. Żałujemy porażki, ale ogólnie jestem zadowolony z przebiegu tego pojedynku. Mnie najbardziej buduje postawa drużyny – powiedział Tomasz Kowalski, trener Olimpii Sulęcin.

Udany rewanż KPS-u w starciu z Norwidem
Drużynie KPS-u Siedlce udało się zrewanżować Exact Systems Norwid Częstochowa za porażkę z pierwszej części sezonu. Dwie pierwsze partie siedlczanie rozegrali naprawdę bardzo dobrze. Punktowali rywali w wielu elementach, zwyciężając pewnie do 21 i 15. Jednak częstochowianie ani myśleli złożyć broń. W kolejnych setach to oni dyktowali warunki gry. Dzięki cierplwej grze w obronie oraz wzmocnionej zagrywce doprowadzili do tie-breaka. W piątej części sobotniego meczu emocji również nie brakowało, bo arbitrzy tego meczu ukarali, m.in. zespół gości czerwonymi kartkami. Jeszcze przed zamianą stron na prowadzenie wysunęli się gospodarze 8:3. Po wznowieniu gry utrzymali równy poziom, zwyciężyli do 7 i całym meczu 3:2. Po tej kolejce Norwid pozostał na 4. miejscu w klasyfikacji, a KPS na 5. pozycji. Różnica punktowa pomiędzy tymi ekipami wynosi tylko dwa oczka.

– Pokazaliśmy swoją wartość jako drużyna. Po ciężkim boju wgrywaliśmy z Norwidem Częstochowa. Gratulacje dla moich graczy. Jesteście niesamowici – podsumował krótko Mateusz Grabda, trener KPS-u.

Podział punktów w Kluczborku
Drugie pięciosetowe spotkanie w 22. kolejce TAURON 1. Ligi Mężczyzn zostało rozegrane w Kluczborku. Miejscowy Mickiewicz zmierzył się z KRISPOL-em Września, który cały czas walczy o utrzymanie w pierwszoligowych rozgrywkach. Do połowy tego spotkania wydawało się, że wrześnianie zmierzają po komplet punktów. Co prawda, przegrali premierową część meczu, ale w kolejnych dwóch naprawdę dobrze grali i co najważniejsze, w ważnych momentach zachowali chłodną głowę. Gospodarze jednak ani myśleli składać broń. Dość pewnie wygrali czwartą odsłonę pojedynku. Zwycięzcę meczu wyłonił tie-break, który do połowy lepiej układał się dla KRISPOL-u. Podopieczni Mariusza Łysiaka walczyli. Najpierw wyrównali wynik, a następnie zachowali więcej zimnej krwi, zwyciężając na przewagi 18:16. Mickiewicz po tej potyczce pozostaje na 8. miejscu, a podopieczni Maraiana Kardasa na 13. lokacie. Jednak ten jeden wywalczony punkt, na osiem kolejek do końca rundy zasadniczej może okazać się bezcenny dla ekipy gości.

eWinner Gwardia z kolejną porażką
W sobotnie popołdunie eWinner Gwardia Wrocław pomimo waleczności i ogromnych chęci, musiała uznać wyższość LUK Politechniki Lublin. Podopieczni Krzysztofa Janczaka, naprawdę robili, co w ich mocy, aby dotrzymać kroku przyjezdnym, ale od drugiej połowy każdego seta, to goście przejmowali inicjatywę na parkiecie. Wrocławianie mimo, że grali we własnej hali nie wystrzegali się wielu prostych błędów, które rywale bardzo pewnie wykorzystywali na swoją korzyść. Dzięki kolejnej wygranej za trzy punkty, lublinianie utrzymali pozycję lidera tabeli. eWinner Gwardia pozostaje na 6. miejscu.

– Porażki zawsze są trudne, ale musimy to wziąć „na klatę”. Popełniliśmy mnóstwo własnych błędów, do tego brak konsekwencji w zagrywce. Co za tym idzie, nasze przyjęcie, tu chyba mieliśmy największy problem w dwóch ostatnich meczach. Zagrywka zawsze ustawia mecz i odczuliśmy to na własnej skórze. Każdy z nas chce jak najwięcej dać na boisku, ale czasem zdrowie nie daje za wygraną. Mamy w tej kwestii swoje problemy. To jednak nie jest wytłumaczenie porażek. Bydgoszcz i Lublin to dwie topowe drużyny. Pokazali swoją dobrą siatkówkę, wskazując również, czego nam na dzisiaj brakuje, aby się z nimi równać. Mamy jeszcze czas. Chcemy się przygotować do kolejnego meczu z Jaworznem. I budować naszą grę po to, żeby odgryźć się w fazie play off – wyznał Krzysztof Gibek, przyjmujący Gwardzistów.

BAS przegrał z AZS AGH
W ostatnim sobotnim meczu 22. kolejki TAURON 1. Ligi po przeciwnych stronach siatki stanął BAS Białystok oraz AZS AGH Kraków. Akademicy rozpoczęli mecz z wysokiego „c”. Punktowali rywali w każdym elemencie, zwyciężając pewnie do 13. Od drugiej partii białostoczanie zaczęli prezentować coraz lepszą, a co najważniejsze skuteczniejszą grę. Jednak tylko w trzecim secie podopieczni Piotra Łuki zdołali przechylić szalę na swoją stronę. W pozostałych lepsi okazali się krakowianie. Ta wygrana pozwoliła siatkarzom z grodu Kraka awansować z 11. na 9. miejsce w klasyfikacji. Drużyna beniaminka z Białegostoku pozostaje na 14. pozycji, ale w dalszym ciągu ma jeszcze szanse na utrzymanie. Warunek jest jeden – musi zacząć punktować i wygrywać mecze.

Przełożony mecz Polski Cukier Avia Świndik – ZAKSA Strzelce Opolskie
Ostatni mecz 22. kolejki TAURON 1. Ligi zostanie rozegrany za trzy tygodnie. Drużyna Polski Cukier Avia Świdnik oraz ZAKSA Strzelce Opolskie doszły do porozumienia w kwestii zmiany terminu spotkania. Spotkają się dopiero 27 lutego w Świdniku.

Wyniki 22. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn
6 lutego (sobota)
MCKiS Jaworzno – BBTS Bielsko-Biała 0:3 (18:25, 14:25, 22:25). MVP: Jarosław Macionczyk
BKS Visła Bydgoszcz – Olimpia Sulęcin 3:0 (26:24, 26:24, 25:19). MVP: Tomasz Bonisławski
KPS Siedlce – Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 (25:21, 25:15, 22:25, 19:25, 15:7). MVP: Mateusz Kańczok
Mickiewicz Kluczbork – KRISPOL Września 3:2 (25:22, 22:25, 25:27, 25:17, 18:16). MVP: Dawid Bułkowski
eWinner Gwardia Wrocław – LUK Politechnika Lublin 0:3 (19:25, 21:25, 21:25). MVP: Szymon Romać
BAS Białystok – AZS AGH Kraków 1:3 (13:25, 18:25, 25:21, 19:25). MVP: Kamil Dębski
27 lutego (sobota)
godz. 17.00 Polski Cukier Avia Świdnik – ZAKSA Strzelce Opolskie

PAUZOWAŁA: Lechia Tomaszów Mazowiecki

XXX
Wyniki 7. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn
KRISPOL Września – Mickiewicz Kluczbork 0:3 (19:25, 22:25, 27:29). MVP: Łukasz Owczarz
BBTS Bielsko-Biała – MCKiS Jaworzno 3:1 (27:29, 25:18, 25:20, 29:27). MVP: Michał Makowski
LUK Politechnika Lublin – eWinner Gwardia Wrocław 3:0 (25:15, 25:23, 25:21). MVP: Grzegorz Pająk
Olimpia Sulęcin – BKS Visła Bydgoszcz 1:3 (26:24, 19:25, 16:25, 23:25). MVP: Patryk Strzeżek
ZAKSA Strzelce Opolskie – Polski Cukier Avia Świdnik 3:0 (25:18, 25:23, 25:21). MVP: Filip Grygiel
AZS AGH Kraków – BAS Białystok 2:3 (23:25, 17:25, 25:21, 25:20, 14:16). MVP: Karol Jankiewicz
Exact Systems Norwid Częstochowa – KPS Siedlce 3:0 (25:17, 25:17, 25:19). MVP: Damian Kogut