Odpowiedź na wywiad z Prezesem AZSu Częstochowa SSA Kamilem Filipskim w Sportowych Faktach z dnia 12.11.2019. „Siatkówka. Prezes zdradził kulisy upadku AZSu Częstochowa. „Potrzebowałbym czerwonej plakietki SLD””.

Do

Redaktor Serwisu Sportowe Fakty Łukasz Witczyk, Prezes Zarządu AZS Częstochowa SSA Kamil Filipski, KS Exact Systems Norwid Częstochowa, Czytelnicy Serwisu Sportowe Fakty, Sponsorzy, Kibice Siatkówki, Mieszkańcy Częstochowy.

Po przeczytaniu wywiadu z Prezesem AZS Częstochowa SSA Kamilem Filipskim w Sportowych Faktach z dnia 12.11.2019 ”Siatkówka. Prezes zdradził kulisy upadku AZS-u Częstochowa. „Potrzebowałbym czerwonej plakietki SLD””, zmuszony jestem zabrać głos, ponieważ sprawa zaczęła mnie również dotyczyć.

Jako tytularny sponsor Exact Systems Norwid Częstochowa oczekuję od Prezesa AZS Częstochowa Kamila Filipskiego natychmiastowego zdementowania słów, które Pan skierował do czytelników, że niejako Klub który wspieram, lobbował za nieprzyznaniem licencji klubowi AZS Częstochowa, a Redaktora Sportowych Faktów Łukasza Witczyka proszę o umieszczenie mojego listu na łamach Dziennika.

Exact Systems Sp. z o.o. jest sponsorem Stowarzyszenia Sportowego Seniorzy – Juniorom „Siatkówka 2002” prowadzącego KS Exact Systems Norwid Częstochowa od 2013 roku. Co roku systematycznie klub robi wymierne postępy organizacyjno-sportowe, wynikiem czego jest jego obecna stabilna sytuacja finansowa i sportowa. Systematyczną pracą zyskaliśmy grono wielbicieli siatkówki, którzy ten klub utrzymują, abyśmy mogli kibicować i cieszyć się grą naszych siatkarzy, którzy w większości są absolwentami klas sportowych Liceum im. C.K. Norwida w Częstochowie.

Z niedowierzaniem patrzyłem na Pański projekt, który z roku na rok pozytywnie eksplodował i AZS wygrał pierwszą ligę, co otworzyło mu drogę do barażu o najwyższą klasę rozgrywkową PlusLigę. Według mnie zabrakło kropki nad „i” bądź właśnie tych luźnych 2 mln złotych, o których Pan wspomniał.

Przykre w całej tej sytuacji jest to, że ten mistrzowski zespół, zarówno zawodników jak i trenerów, zbudowany w tak krótkim czasie, nie został odpowiednio doceniony i wynagrodzony za swoje osiągnięcia, a wręcz pozostał bez środków do życia. Z doświadczenia wiem, że stworzenie profesjonalnego klubu nie polega na możliwości wydania nieswoich pieniędzy (np. luźnych 2 mln), a na umiejętnym zarządzaniu środkami.

Fakt, że PLS tak długo zwlekał z wydaniem decyzji uważam za krzywdzące dla klubu, który Was zastąpił, ponieważ nie miał nawet tygodnia na przygotowanie się do rozgrywek. Pan, mając tyle czasu, w zasadzie rok twierdzi, że zabrakło tylko kilku godzin…

Zgodzę się, że Urząd Miasta Częstochowa nie ma wypracowanej strategii wspierania klubów młodzieżowych i profesjonalnych. Bez takiej strategii trudniej zarządzać budżetem klubowym, ale wybór decydentów miasta był demokratyczny i należy go uszanować.

W sezonie 2018/2019 w którym wspólnie rywalizowaliśmy na tym samym poziomie sportowym w I lidze, właśnie Urząd Miasta Częstochowa zdecydował się, aby promować Miasto Częstochowa przez Sport podpisując z AZS Częstochowa umowę o wartości 600.000 zł. Norwid takiego wsparcia od Miasta nie otrzymał, ale na koniec sezonu rozliczył WSZYSTKIE swoje zobowiązania.

W sezonie 2018/2019 (ostatnim granym przez AZS Częstochowa), Exact Systems Norwid Częstochowa wypożyczył do AZS Częstochowa zawodnika, za którego do tej pory nie została uregulowana faktura. Klub nie otrzymał żadnej propozycji ugody.

Rozmowę na temat połączenia klubów rozpocząłem osobiście z Państwem na początku Państwa przygody z siatkówką jesienią 2017 roku. Temat szybko się rozmył wraz z każdym wygrywanym przez AZS Częstochowa meczem ligowym. Prawdą jest, że wrócił Pan z tym pomysłem na wiosnę 2019 roku, gdy ukazało się wiele informacji o problemach finansowych klubu i było oczywistym, że do połączenia nie dojdzie, ponieważ zaległości AZSu już wtedy przekraczały roczny budżet KS Exact Systems Norwid Częstochowa.

Zarówno ja, jak i osoby zarządzające KS Exact Systems Norwid Częstochowa to prawdziwi miłośnicy siatkówki. Informacje o tym, że ktokolwiek z klubu, który wspieram lobbował za nieprzyznaniem licencji klubowi AZS Częstochowa są oszczerstwem i naruszają dobra osobiste klubu. Dlatego oczekuję natychmiastowego zdementowania słów, które pod naszym adresem padły w w/w artykule.

KS Exact Systems Norwid Częstochowa występuje w kolejnym sezonie i pozostaje mi tylko ubolewać nad brakiem częstochowskich derbów przyciągających do naszych hal największe rzesze wiernych kibiców siatkówki.

Lesław Walaszczyk

Vice Prezes Exact Systems Sp. Z o.o.