Polska i Bułgaria zagrają w czwartek w Teheranie w finale FIVB Mistrzostw Świata U19 w Teheranie. W meczu o brązowy medal zmierzą się młodzi siatkarze Iranu i Rosji. Zespół trenera Michała Bąkiewicza dziś po raz pierwszy stracił seta w turnieju, zwyciężając gospodarzy 3:1 (26:24, 25:23, 23:25, 25:20). W polskiej drużynie, która bierze udział w czempionacie globu jest dwóch reprezentantów drużyn TAURON 1. Ligi, Damian Biliński – rozgrywający Exact Systems Norwid Częstochowa oraz Tytus Nowik – przyjmujący SMS PZPS Spała.

Pierwsze spotkanie tych drużyn, rozegrane w fazie grupowej, zakończyło się zwycięstwem polskiego zespołu 3:0 (25:23, 25:23, 25:15). Dwa pierwsze sety były bardzo zacięte. Podobnie było dziś w pierwszej i drugiej partii. Podopieczni trenera Michała Bąkiewicza mieli przewagę w ataku. Rywale nękali ich trudną zagrywką, zdobywając cztery asy. Tradycyjnie w naszym zespole najwięcej punktowali Piotr Śliwka i Tytus Nowik.

Początek drugiej partii był również wyrównany, Polska prowadziła 8:7. I taka sytuacja, wynik remisowy lub z minimalną przewagą jednej z drużyn, była do końca partii. Od stanu po 22, polski zespół zdobył dwa punkty. Gospodarze obronili pierwszą piłkę setową, ale przy następną przegrali.

W trzeciej partii długo był wynik remisowy – 6:6, 14:14. W końcówce rywale uzyskali przewagę 23:19. Polski zespół nie poddawał się. Rozpoczęło się odrabianie strat. Przy stanie 23:21 trener gospodarze wziął czas. Przy stanie 24:23 była szansa na wyrównanie, ale z naszej strony był atak autowy.

Czwartego seta zespół trenera Bąkiewicza rozpoczął od mocnego udarzenia jakby chciał nie dopuścić do emocji w końcówce. Prowadził 6:1 i przewagę utrzymał do końca, choć rywale zmniejszali straty. Było już tylko 18:17. W końcówce Polacy kontrolowali przebieg rywalizacji i pewnie wygrali, zasłużenie awansując do finału.

Polska: Kajetan Kubicki, Kamil Szymendera, Jakub Majchrzak, Tytus Nowik, Piotr Śliwka, Mateusz Kufka oraz Kuba Hawryluk (L) oraz Jakub Olszewski, Dominik Czerny, Mateusz Nowak, Damian Biliński, Kacper Ratajewski. Trener: Michał Bąkiewicz

Iran: Younes Javan Bonehgaz, Erfan Norouzi, Amir Mohammad Golzadeh, Poriya Hossein Khanzadeh Firouzjah, Yousef Kazemi Poshtpari, Arshia Behnezhad oraz Jelodarian Maman Sajad (L), Ilshan Davoodipour, AmirMohammad Heidarizad, Shayan Sepehri Fard, Mobin Nasri Mastanabad.